Sprawdzone triki na czystą kuchnię

Lubimy jeść. Gotowanie też wielu sprawia frajdę. Trudniej znaleźć chętnych do zmywania naczyń czy sprzątania kuchni. A dlaczego to tak ważne? To nie są tylko kwestie estetyczne. To nie jest kwestia bałaganu, ale bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich.

Ciepło, wilgoć i resztki jedzenia to najlepsze warunki do rozwoju zarazków.  Kuchnia jest ich ulubionym miejscem rezydowania.

Na jednym centymetrze kwadratowym myjki do naczyń żyje około 40 tysięcy drobnoustrojów. Zlewozmywak, gąbki i ścierki są nierzadko bardziej zanieczyszczone, niż podłoga.

Lodówka, a szczególnie szuflada z nieświeżymi, wilgotnymi owocami i warzywami oraz drobinki jedzenia w uszczelkach drzwiowych to wymarzona pożywka dla bakterii, pleśni, drożdży.

Nie zdajemy sobie sprawy jakim zagrożeniem dla zdrowia są drewniane deski i blaty do krojenia. Niewłaściwe używane – ta sama do obróbki mięsa, ryb czy warzyw to prawdziwa bomba biologiczna. Tam namnażają się bakterie E.coli i salmonelli – najgroźniejsze dla zdrowia.

Nie wyeliminujemy drobnoustrojów. Możemy zredukować ich ilość – w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo.

Jak skutecznie ograniczyć zagrożenie? Kilka praktycznych podpowiedzi:

  • starajmy się sprzątać na bieżąco i na bieżąco zmywać naczynia, aby resztki pokarmowe nie fermentowały i nie pleśniały w zlewie lub zmywarce; aktualne zawsze – latem bezwzględnie;
  • regularnie wymieniajmy gąbki i ściereczki kuchenne, a po każdorazowym użyciu porządnie je wypłuczmy i pozostawmy do wyschnięcia;
  • przynajmniej raz w tygodniu umyjmy lodówkę.

Może się to wydać się banalne, ale niedochowanie podstawowych zasad higieny przyczynia się do rozwoju wielu chorób przewodu pokarmowego. Najprostsze rozwiązania często przynoszą najwięcej korzyści. Ważne aby je wdrożyć.

 

2017-08-08T11:49:51+00:00