Zapraszamy na szkolenie!

Czym powinien cechować się najlepszy dostawca higieny dla przemysłu spożywczego ?

My mamy swoje kryteria, którymi kierujemy się na co dzień o jednym z nich dzisiaj przeczytacie:.
profesjonalne szkolenia !

Już 24. października mamy przyjemność zorganizować dla naszych klientów szkolenie pod patronatem W Piekarni W Cukierni z zakresu mycia i dezynfekcji stosowanej obszarach produkcji zgodnie z zasadami GMP !
Poprowadzą je dr mgr Ewa Trzetrzelewska-Lalik, oraz mgr Aneta Radłowska-Działo, a naszymi partnerami są Winterhalter Polska, Sofidel, oraz Nilfisk

Założenia którymi kierujemy się w naszej pracy:

-KOMPLEKSOWA OBSŁUGA
Naszym klientom zapewniamy wsparcie z zakresu utrzymania czystości na obiekcie. Doradzamy i pomagamy wdrożyć rozwiązania w pełni akceptowane przez instytucje kontroli takie jak Sanepid, czy Lekarz Weterynarii. Dzielimy się z Państwem swoim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą.

-WYSOKA JAKOŚĆ PRODUKTU
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu udało nam się stworzyć własną linię produktów, gwarantującą najwyższe standardy w utrzymaniu czystości, wyselekcjonowaliśmy z pośród producentów, takich którzy stawiają na wysoką jakość swoich produktów.

– PROFESJONALNE SZKOLENIA
Dajemy Państwu możliwość przeszkolenia pracowników z zakresu technik sprzątania, oraz użytkowania zakupionych środków. A także dostęp do szkoleń z zakresu wdrażania systemu HACCP, oraz bieżącego wykorzystywania jego możliwości.

-OPIEKA HANDLOWCA
Każdy klient powinien mieć własnego opiekuna, który będzie dostępny, przygotowany, z indywidualnym podejściem do każdego klienta.

-SERWIS
Zapewniamy autoryzowany serwis sprzętu myjącego, oraz wszelkich urządzeń pomagających w utrzymaniu czystości.

– WIEMY CO TO HACCP
Plany higieny zgadnie z wytycznymi systemu HACCP, przygotowywany indywidualnie i szczegółowo.
Dla naszych klientów robimy to bezpłatnie ! 

2018-08-28T09:35:35+00:00